English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٠٤ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش حبیبی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان شوط

ارتقاء سلامت دانش آموزان و نوجوانان از طریق تمرینات کششی و ورزش در شهرستان شوط

 

کارگاه آموزشی ارتقاء سلامت ،تحرک فیزیکی و فعالیت بدنی و استقرار تمرینات کششی در دانش آموزان و نوجوانان  برای بهورزان یک روز و مربیان و مراقبین سلامت به مدت دو روز در شهرستان شوط برگزارشد .

رضا زاده معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شوط گفت: با پیشرفت علم و تکنولوژی، ماشینها جای زور بازو و عضلات را گرفته اند و برای نقل و انتقال نیز وسایل موتوری جایگزین  پیاده روی و دوچرخه سواری شده اند. از طرفی شهر نشيني  و  ملاحظاتي كه همراه آن وجود دارد مانند وجود ترافيك سنگين، آلودگي هوا، مسيرهاي طولاني جهت رسيدن به مقصد (محل كار يا تهيه مايحتاج روزانه )،  افزايش تراكم جمعيت،  افزايش فقر و ميزان جنايت ، عدم وجود پارك و فضاهاي سبز به ميزان كافي ، كمبود مكانهاي  ورزشي ارائه دهنده خدمات ورزشي ارزان و در دسترس ،  همه از جمله عواملي هستندكه باعث شيوع كم تحركي در سراسر جهان امروز شده اند.

معاون بهداشتی با اشاره به لزوم انجام یک ساعت فعالیت ورزشی روزانه افزود: 6.17 درصد از کودکان و نوجوانان روزانه یکساعت، 24درصد از کودکان و نوجوانان روزانه  دوساعت، 22.6درصد از کودکان و نوجوانان روزانه سه ساعت و30.4درصد کودکان و نوجوانان روزانه چهار ساعت را صرف تماشای تلویزیون و رایانه می کنند .

وی اظهار داشت: تغییرات شیوه زندگی ناسالم و نداشتن تحرک فیزیکی لازم موجب شیوع اضافه وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان شده که در آینده عواقب جبران ناپذیری را  به دنبال خواهد داشت.

حبیبی از کارشناسان واحدسلامت مدارس و جوانان با بیان اینکه کم تحرکی، 9 برابر، خطر مرگ را بالاتر می برد، اظهار داشت: برای نهادینه کردن مدیریت سبک زندگی و کیفیت و شیوه صحیح زندگی بایستی از سنین نوجوانی شروع کنیم.

همچنین اضافه کرد : امروزه شادابی و نشاط فضای آموزشی نقش و جایگاه برجسته ای در مبحث کیفیت و برنامه ریزی آموزشی دارد و ایجاد محیط آموزشی با نشاط برای دانش آموزان یکی از نیازهای اساسی دانش آموزان می باشد و باعث شور و شوق به تحصیل و فعال شدن حس کنجکاوی و افزایش خلاقیت دانش آموزان می گردد.

در ادامه کارگاه مطالبی در مورد فعالیت بدنی و ترویج آن ، پروتکل پیشگیری از کم تحرکی ، تمرینات کششی ، انتظارات واحد سلامت نوجوانان و مدارس و چاقی در دانش آموزان ارائه و به پرسشهای همکاران پاسخ داده شد و ضمن آموزش عملی  تمرینات کششی جهت شرکت کنندگان در کارگاه،  آزمون مربوطه جهت ارزیابی ارتقاء آگاهی همکاران در پایان کارگاه برگزار گردید.

 

 

 

 


١٠:١٧ - 1396/07/15    /    شماره : ١٥٩٧٢    /    تعداد نمایش : ١٧١خروج